Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 149 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 260 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 149 mm |
| Height | 34 mm |
| Length | 260 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | M 26 X 1.5 |
| Outer diameter | 102 mm |
| Height | 153 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | M 26 X 1.5 |
| Outer diameter | 102 mm |
| Height | 153 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Height | 110 mm |
| Function | Ball Joint |
| Width | 95 mm |
| Paired article numbers | NST0002 |
| Thread Size | M12X1.5 |
| for OE number | 1K0 407 365 C |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
Important compatibility info
| Height | 110 mm |
| Function | Ball Joint |
| Width | 95 mm |
| Paired article numbers | NST0002 |
| Thread Size | M12X1.5 |
| for OE number | 1K0 407 365 C |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| for OE number | 1K0 407 366 E |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Height | 110 mm |
| Width | 95 mm |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Paired article numbers | NST0001 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| for OE number | 1K0 407 366 E |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Height | 110 mm |
| Width | 95 mm |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Paired article numbers | NST0001 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 150 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4538 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 150 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4538 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 329 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6150 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 329 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6150 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5, M18X1.5 |
| Axle Joint Length | 333 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6165 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5, M18X1.5 |
| Axle Joint Length | 333 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6165 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M12X1.5, M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 239 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6503 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M12X1.5, M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 239 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6503 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 225 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 225 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0081 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0081 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16X1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 306 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6042 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16X1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 306 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6042 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST7074 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST7074 |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 210 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging width | 15 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 210 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging width | 15 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 35 mm. 35.0 mm. 60 mm. 60.0 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Inner diameter 2 | 35 mm |
| Outer diameter 1 | 60 mm |
| Width 1 | 19 mm |
| Outer diameter 2 | 60 mm |
| Width 2 | 19 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 35 mm. 35.0 mm. 60 mm. 60.0 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 35 mm |
| Inner diameter 2 | 35 mm |
| Outer diameter 1 | 60 mm |
| Width 1 | 19 mm |
| Outer diameter 2 | 60 mm |
| Width 2 | 19 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














