Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6691 |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6691 |
Important compatibility info
| Thread Size | M12X1.5, M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 392 mm |
| Paired article numbers | NST6880 |
Important compatibility info
| Thread Size | M12X1.5, M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 392 mm |
| Paired article numbers | NST6880 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Opening Temperature | 78 °C |
| Diameter 1 | 56 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| for OE number | 21200AA071 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Opening Temperature | 78 °C |
| Diameter 1 | 56 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| for OE number | 21200AA071 |
Important compatibility info
| Specification | Caterpillar ECF-3, Cummins CES 20086, IVECO 18-1804 TLS E6, MAN M3777, M3677, MB-228.31, MB-228.51, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA Low Ash, VOLVO VDS-4.5 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA LC 5W-30 LS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa LC 5W-30 LS |
| ACEA specification | E6, E7, E9 |
| API specification | CK-4 |
Additional Information
- Excellent cold starting properties
- Extended oil drain capabilities
- Low oil consumption
- Compatible with after-treatment devices
- Exceptional fuel saving benefits
- ACEA E6, E7, E9, API CK-4
- CATERPILLAR ECF-3, CUMMINS CES 20086, IVECO 18-1804 TLS E6, MAN M3777, M3677, MERCEDES-BENZ MB-228.51, MB-228.31, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA Low Ash, VOLVO VDS-4.5
Important compatibility info
| Specification | Caterpillar ECF-3, Cummins CES 20086, IVECO 18-1804 TLS E6, MAN M3777, M3677, MB-228.31, MB-228.51, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA Low Ash, VOLVO VDS-4.5 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA LC 5W-30 LS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa LC 5W-30 LS |
| ACEA specification | E6, E7, E9 |
| API specification | CK-4 |
Additional Information
- Excellent cold starting properties
- Extended oil drain capabilities
- Low oil consumption
- Compatible with after-treatment devices
- Exceptional fuel saving benefits
- ACEA E6, E7, E9, API CK-4
- CATERPILLAR ECF-3, CUMMINS CES 20086, IVECO 18-1804 TLS E6, MAN M3777, M3677, MERCEDES-BENZ MB-228.51, MB-228.31, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA Low Ash, VOLVO VDS-4.5
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 2 | 14 mm |
| Type | Fuel filter |
| Height | 151 mm |
| Inner diameter 1 | 40 mm |
| Outer diameter | 81 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 2 | 14 mm |
| Type | Fuel filter |
| Height | 151 mm |
| Inner diameter 1 | 40 mm |
| Outer diameter | 81 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16x1.5 |
| Axle Joint Length | 292 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6180 |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16x1.5 |
| Axle Joint Length | 292 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6180 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 850 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 850 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Height | 59 mm |
| Width | 222 mm |
| Type | Air Filter |
| Length | 242 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Height | 59 mm |
| Width | 222 mm |
| Type | Air Filter |
| Length | 242 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Height | 50 mm |
| Width | 226 mm |
| Type | Air Filter |
| Length | 322 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Height | 50 mm |
| Width | 226 mm |
| Type | Air Filter |
| Length | 322 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 670 mm |
| Height | 24 mm |
| Width | 94 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 670 mm |
| Height | 24 mm |
| Width | 94 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Length 1 | 240 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 316 mm |
| Width | 266 mm |
| Height | 34 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Length 1 | 240 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 316 mm |
| Width | 266 mm |
| Height | 34 mm |
Important compatibility info
| Length | 297 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 99 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 297 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 99 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














