Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Height | 110 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Diameter | 50 mm |
| Material | Aluminium |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Height | 246 mm |
| Additional Information 2 | without expansion valve, with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Diameter | 50 mm |
| Material | Aluminium |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Height | 246 mm |
| Additional Information 2 | without expansion valve, with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 150 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 150 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 163 mm |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 163 mm |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 275 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 275 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EF to be sourced |
| Height | 168 mm |
| Diameter | 74 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EF to be sourced |
| Height | 168 mm |
| Diameter | 74 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 186 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 186 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 187 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Magneti Marelli |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 187 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Magneti Marelli |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Steel |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 195 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Steel |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 195 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Height | 210 mm |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 210 mm |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 305 mm |
| Diameter | 38 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 305 mm |
| Diameter | 38 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 162 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 162 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Packing Type | Cartridge |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Height | 330 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Packing Type | Cartridge |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Height | 330 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Diameter | 36 mm |
| Height | 220 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Packing Type | Cartridge |
| Material | Plastic |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Diameter | 36 mm |
| Height | 220 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Packing Type | Cartridge |
| Material | Plastic |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 173 mm |
| Diameter | 55 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















