Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Height | 250 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 21 mm |
| Outlet Diameter | 21 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 368 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 38 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 368 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 38 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 235 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 235 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 216 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 18 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 216 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 18 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 165 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 165 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 340 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 340 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 358 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 358 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 365 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 365 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 170 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 170 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 18 mm |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 18 mm |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 250 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 250 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 35 mm |
| Height | 228 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 35 mm |
| Height | 228 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Height | 295 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 295 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 345 mm |
| Diameter | 38 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| for OE number | 6Q0820193 |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 345 mm |
| Diameter | 38 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| for OE number | 6Q0820193 |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 258 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















