Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 395 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 395 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 25 mm |
| Core Width | 394 mm |
| Core Length | 670 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 25 mm |
| Core Width | 394 mm |
| Core Length | 670 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 325 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 325 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 409 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 409 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 445 mm |
| Core Depth | 41 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 445 mm |
| Core Depth | 41 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Length | 479 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Length | 479 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 265 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 48 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 265 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 48 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| for OE number | 81619010065 |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 370 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| for OE number | 81619010065 |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 370 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 370 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 370 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 247 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 247 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 177 mm |
| Core Width | 177 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 177 mm |
| Core Width | 177 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 250 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EF to be sourced |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 250 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EF to be sourced |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 250 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 250 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














