Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 718 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 718 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 670 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 670 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 688 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 688 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 700 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 45111SA020 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 45111SA020 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 485 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 485 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 298 mm |
| Core Length | 578 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 298 mm |
| Core Length | 578 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 285 mm |
| Core Length | 450 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 285 mm |
| Core Length | 450 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 305 mm |
| Core Depth | 28 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 305 mm |
| Core Depth | 28 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 453 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 453 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Core Depth | 18 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Core Depth | 18 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














