Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 578 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 578 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| for OE number | 51779232 |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 646 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| for OE number | 51779232 |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 646 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| for OE number | 6K0121253AS |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Length | 628 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| for OE number | 6K0121253AS |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Length | 628 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VISTEON |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 247 mm |
| Core Width | 207 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VISTEON |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 247 mm |
| Core Width | 207 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 245 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 245 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 302 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 302 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 348 mm |
| Core Length | 352 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 348 mm |
| Core Length | 352 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 410 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 410 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Length | 718 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Length | 718 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 592 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 592 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Length | 479 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Length | 479 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 215 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 194 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 215 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 194 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 698 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 698 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 709 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 709 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














