Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 362 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 548 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 548 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Core Length | 661 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer |
| Core Length | 661 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 725 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 425 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 725 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 425 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 720 mm |
| Core Width | 471 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 720 mm |
| Core Width | 471 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | PANASONIC-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 100 |
| Compressor ID | V09 |
| Outlet Diameter | 13 mm |
| Inlet Diameter | 15.8 mm |
| Belt Pulley Diameter | 116 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Type | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | PANASONIC-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 100 |
| Compressor ID | V09 |
| Outlet Diameter | 13 mm |
| Inlet Diameter | 15.8 mm |
| Belt Pulley Diameter | 116 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Type | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Opening Temperature | 98 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 98 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 64 mm |
| Height | 51 mm |
| Length | 295 mm |
| Type | Cooler, exhaust gas recirculation |
Important compatibility info
| Function | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 64 mm |
| Height | 51 mm |
| Length | 295 mm |
| Type | Cooler, exhaust gas recirculation |
Important compatibility info
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Width | 147 mm |
| Core Length | 656 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 80 mm |
| Core Width | 147 mm |
| Core Length | 656 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 485 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 485 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 420 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 420 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 648 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 648 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Housing, oil filter |
| Additional Information 2 | with filter |
| Additional Information | with oil cooler |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Housing, oil filter |
| Additional Information 2 | with filter |
| Additional Information | with oil cooler |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 18.5 mm |
| Outlet Diameter | 18.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 18.5 mm |
| Outlet Diameter | 18.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Diameter | 100 mm |
| Inlet Diameter | 18.3 mm |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | SCSC06 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Oil Fill Quantity | 60 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















