Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | 3 |
| Cylinder Head ID (Compressor) | CRG / CRJ / VRJ |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SD7C16 |
| Outlet Diameter | 14.4 mm |
| Inlet Diameter | 20.7 mm |
| Belt Pulley Diameter | 118 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | 3 |
| Cylinder Head ID (Compressor) | CRG / CRJ / VRJ |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SD7C16 |
| Outlet Diameter | 14.4 mm |
| Inlet Diameter | 20.7 mm |
| Belt Pulley Diameter | 118 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Rated Power | 400 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | MAGNA |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Rated Power | 400 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | MAGNA |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 528 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 528 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 706 mm |
| Core Width | 389 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 706 mm |
| Core Width | 389 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Inlet Diameter | 17.8 mm |
| Belt Pulley Diameter | 109 mm |
| Voltage | 12 V |
| Compressor ID | CVC |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Manufacturer Restriction | DELPHI-EQUIVALENT |
| Outlet Diameter | 11.9 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of grooves | 5 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Oil Fill Quantity | 150 ml |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Inlet Diameter | 17.8 mm |
| Belt Pulley Diameter | 109 mm |
| Voltage | 12 V |
| Compressor ID | CVC |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Manufacturer Restriction | DELPHI-EQUIVALENT |
| Outlet Diameter | 11.9 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of grooves | 5 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Oil Fill Quantity | 150 ml |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 354 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 11.8 mm |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 354 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 688 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 30 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 688 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 30 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 618 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 618 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 715 mm |
| Core Width | 440 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Outlet Diameter | 9.4 mm |
| Inlet Diameter | 14.2 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Halla HCC |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Length | 715 mm |
| Core Width | 440 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Outlet Diameter | 9.4 mm |
| Inlet Diameter | 14.2 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Halla HCC |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Interior Blower |
| Diameter 1 | 149 mm |
| Power [W] | 192 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Additional Information 2 | without control unit |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Interior Blower |
| Diameter 1 | 149 mm |
| Power [W] | 192 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Additional Information 2 | without control unit |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 600 mm |
| Core Length | 688 mm |
| Core Depth | 36 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 600 mm |
| Core Length | 688 mm |
| Core Depth | 36 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Height | 105 mm |
| Outer diameter | 187 mm |
| Thread Size | M8 |
| Operating Mode | Thermic |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Number of mounting bores | 4 |
| Flange Diameter | 77 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 153 mm |
Important compatibility info
| Height | 105 mm |
| Outer diameter | 187 mm |
| Thread Size | M8 |
| Operating Mode | Thermic |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Number of mounting bores | 4 |
| Flange Diameter | 77 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 153 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 675 mm |
| Core Width | 418 mm |
| Core Depth | 16 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















