Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 525 mm |
| Core Length | 651 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 635 mm |
| Core Width | 450 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 635 mm |
| Core Width | 450 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without frame |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 568 mm |
| Core Width | 555 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without frame |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 568 mm |
| Core Width | 555 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Length | 657 mm |
| Core Width | 105 mm |
| Core Depth | 100 mm |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Length | 657 mm |
| Core Width | 105 mm |
| Core Depth | 100 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 620 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Denso product |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Core Length | 620 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | Denso product |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 625 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 625 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Housing, oil filter |
| Type | Housing, oil filter |
| Cooling Type | air-cooled |
| Additional Information 2 | with filter |
| Additional Information | with oil cooler, with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Housing, oil filter |
| Type | Housing, oil filter |
| Cooling Type | air-cooled |
| Additional Information 2 | with filter |
| Additional Information | with oil cooler, with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Width | 274 mm |
| Core Length | 307 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Width | 274 mm |
| Core Length | 307 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 406 mm |
| Core Depth | 36 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 406 mm |
| Core Depth | 36 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 571 mm |
| Core Width | 50 mm |
| Core Depth | 127 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 571 mm |
| Core Width | 50 mm |
| Core Depth | 127 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 690 mm |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 690 mm |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 420 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 230 mm |
Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 420 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 230 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 525 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 525 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















