Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 675 mm |
| Core Width | 418 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 158 mm |
| Core Length | 633 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 158 mm |
| Core Length | 633 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 253801H120 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 253801H120 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 635 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 635 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Length | 741 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Length | 741 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 640 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 640 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 657 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 657 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| for OE number | 17118666739 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 615 mm |
| Core Width | 488 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| for OE number | 17118666739 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 615 mm |
| Core Width | 488 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 282 mm |
| Core Width | 217 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 282 mm |
| Core Width | 217 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 585 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Depth | 95 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 585 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Depth | 95 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 588 mm |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 588 mm |
| Core Width | 369 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 660 mm |
| Core Width | 424 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 660 mm |
| Core Width | 424 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 525 mm |
| Core Length | 651 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















