Battery by Numax
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | Exide W113SE |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 57 A |
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| NCC Class | C |
| Voltage | 12 V |
| Length | 257 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax DC |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Internal Length | 356 mm |
| Internal Width | 208 mm |
| Internal Height | 228 mm |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 242 mm |
| Other Part Number | Exide W111VSE |
| Ampere-Hours | 57 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 017 |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Length | 354 mm |
| Other Part Number | Exide W017BX / W017SE / W112VSE |
| Ampere-Hours | 90 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 720A; 90Ah; 3Yr Warranty; 354x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Capacity | 75 Ah |
| Height | 220 mm |
| Length | 266 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Extra Description | Numax Marine |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Battery Type Code | 110 |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 317 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | Halfords HB110 / HCB110, Exide W110VSE |
| Type | Wet |
| Key Words | 740A; 80Ah; 3Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Standard |
| Extra Description | Numax LV |
| Type | Wet |
| Length | 266 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | C |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 A |
| Length | 243 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 097 |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | Unipart GBA3097 / GBA4097, Halfords HB097 / HCB097, Exide W097BX |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 570 A |
| Key Words | 570A; 60Ah; 3Yr Warranty; 243x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 55 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Width | 170 mm |
| Height | 200 mm |
| Length | 226 mm |
| Battery Type Code | 009L |
| Key Words | 500A; 55Ah; 3Yr Warranty; 226x170x200 |
| Warranty | 3 year warranty |
