Battery by Numax
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Battery Type Code | 005L |
| Voltage | 12 V |
| Width | 170 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 55D23L, 65D23L, 55D26L, Halfords HB005 / HCB005, N50 L, N60 L, Exide W005BX / W005SE |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Key Words | 510A; 60Ah; 3Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 002R |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 40 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Length | 175 mm |
| Other Part Number | Exide W102SE |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Key Words | 300A; 40Ah; 3Yr Warranty; 175x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 132 mm |
| Height | 192 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 168 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Height | 158 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 065 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Other Part Number | Halfords HB065 / HCB065, Exide W065SE |
| Length | 243 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 53 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 480A; 53Ah; 3Yr Warranty; 243x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Battery Type Code | 085 |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | Unipart GBA3085 / GBA4085, Halfords HB085 / HCB085, Exide W085BX / W085SE / W093BX |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Ampere-Hours | 43 A |
| Key Words | 360A; 43Ah; 3Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Ampere-Hours | 21 A |
| Length | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 100 mm |
| Height | 174 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | halfords HB057 / HCB057, 32C24R, 46B24RS, 50B24RS, 55B24RS, N40, NS100 S6S, NS60 S, NT80 S6S, NX100 S6S, Exide W043SE / W049BX / W049SE / W057BX / W057SE |
| Height | 220 mm |
| Length | 234 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Ampere-Hours | 45 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Width | 128 mm |
| Battery Type Code | 049 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 350A; 45Ah; 3Yr Warranty; 234x128x220 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 012 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 210 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 45 A |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Key Words | 400A; 45Ah; 3Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 45 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | Halfords HB053 / HCB053, NS40 ZLS, Exide W056BX / W056SE |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Length | 234 mm |
| Height | 220 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 048 |
| Width | 128 mm |
| Key Words | 280A; 45Ah; 3Yr Warranty; 234x128x220 |
| Warranty | 3 year warranty |




