Battery by Numax
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Other Part Number | Halfords HB028 / HCB028, 28B19R, 34B17R, 36B20R, 38B19R, 38B20R, 44B20R, NS40, NS40 S, NS40 Z, NS40 ZA, NT60 S4, Exide W055BX / W055SE / W155BX / W155SE |
| Battery Type Code | 055 |
| Height | 223 mm |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Length | 196 mm |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 127 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 300A; 35Ah; 3Yr Warranty; 196x127x223 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 41 A |
| Length | 210 mm |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 063 |
| Other Part Number | Halfords HB063 / HCB063, Exide W007BX / W063SE |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Key Words | 360A; 41Ah; 3Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 40 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Other Part Number | Halfords HB202 / HCB202, Exide W202BX / W202SE |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 002L |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 340A; 40Ah; 3Yr Warranty; 175x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Width | 132 mm |
| Height | 185 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 895 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bolt Through |
| Voltage | 12 V |
| Length | 205 mm |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Battery Type Code | 896 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Width | 132 mm |
| Height | 185 mm |
| Type | Wet |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Length | 150 mm |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 159 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 89 mm |
| Length | 135 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Type | AGM |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 166 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 11 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Battery Type Code | YTZ12S Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 140 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 134 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 90 mm |
| Ampere-Hours | 11 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 140 A |
| Height | 145 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 93 mm |
| Length | 151 mm |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 105 A |
| Type | AGM |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 6 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |




