Battery by Numax
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | YT7B-4 |
| Height | 92 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Length | 150 mm |
| Width | 65 mm |
| Ampere-Hours | 6 A |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Height | 106 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Other Part Number | 6-MF-9L, 6MF9L |
| Length | 151 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Ampere-Hours | 8 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 110 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 69 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 105 mm |
| Length | 150 mm |
| Battery Type Code | YT9B-4 |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Ampere-Hours | 8 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 93 mm |
| Length | 151 mm |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 105 A |
| Type | AGM |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 6 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 134 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 90 mm |
| Ampere-Hours | 11 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 140 A |
| Height | 145 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 11 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Battery Type Code | YTZ12S Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 140 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 89 mm |
| Length | 135 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Type | AGM |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 166 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Length | 150 mm |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 159 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Width | 132 mm |
| Height | 185 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 895 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bolt Through |
| Voltage | 12 V |
| Length | 205 mm |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Battery Type Code | 896 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Width | 132 mm |
| Height | 185 mm |
| Type | Wet |
| Warranty | 2 year warranty |



