Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 43 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01223)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02328)
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 29.8 mm |
| Diameter | 65.1 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 29.8 mm |
| Diameter | 65.1 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Length | 1792 mm |
| Additional Information 2 | Check alternator freewheel clutch & replace if necessary |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV6PK1792)
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM36030)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM36038)
Important compatibility info
| Length | 1792 mm |
| Additional Information 2 | Check alternator freewheel clutch & replace if necessary |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width | 21.36 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV6PK1792)
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM36030)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM36038)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width | 48.5 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03550)
- 1x SKF Bearing (SKF01192)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width | 48.5 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03550)
- 1x SKF Bearing (SKF01192)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 116 |
| Colour | White |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Belt Width | 16 mm |
| for OE number | 1807611 |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM14219)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04178)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 116 |
| Colour | White |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Belt Width | 16 mm |
| for OE number | 1807611 |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM14219)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04178)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 131 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00041)
- 4x SKF Screw (SKF00334)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 131 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00041)
- 4x SKF Screw (SKF00334)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 45.2 mm |
| Width | 19.8 mm |
| Outer diameter | 77.8 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
- 1x SKF Washer (SKF02711)
- 2x SKF Bearing (SKF01423)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03556)
- 1x SKF Seal (SKF04317)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03557)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 45.2 mm |
| Width | 19.8 mm |
| Outer diameter | 77.8 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
- 1x SKF Washer (SKF02711)
- 2x SKF Bearing (SKF01423)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03556)
- 1x SKF Seal (SKF04317)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03557)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width | 39 mm |
| Outer diameter | 83 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 45 mm |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00790)
- 1x SKF Service Book (SKF02926)
- 1x SKF Nut (SKF04680)
- 1x SKF Cover Plate, dust-cover wheel bearing (SKF03688)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width | 39 mm |
| Outer diameter | 83 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 45 mm |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00790)
- 1x SKF Service Book (SKF02926)
- 1x SKF Nut (SKF04680)
- 1x SKF Cover Plate, dust-cover wheel bearing (SKF03688)
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Diameter | 65 mm |
| Width | 30 mm |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Diameter | 65 mm |
| Width | 30 mm |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 27 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Diameter | 76.5 mm |
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 27 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Diameter | 76.5 mm |
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 134 |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25.4 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM13132)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM23130)
- 1x SKF Timing Belt (VKMT03132)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 134 |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25.4 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM13132)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM23130)
- 1x SKF Timing Belt (VKMT03132)
Important compatibility info
| Additional Information | without camshaft sprocket, without crankshaft gear |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 130 |
Important compatibility info
| Additional Information | without camshaft sprocket, without crankshaft gear |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 130 |
Important compatibility info
| Impeller Diameter | 55 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Impeller Diameter | 55 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width | 38 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 42 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01254)
- 1x SKF Washer (SKF02718)
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04281)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03595)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03596)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width | 38 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 42 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01254)
- 1x SKF Washer (SKF02718)
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04281)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03595)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03596)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 38.2 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00992)
- 1x SKF Circlip (SKF02149)
- 1x SKF Nut (SKF04402)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 38.2 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00992)
- 1x SKF Circlip (SKF02149)
- 1x SKF Nut (SKF04402)
Important compatibility info
| Extra Description | Classic |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Sticker (SKF02769)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04902)
- 1x SKF Grease (SKF04808)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04840)
- 1x SKF Service Book (SKF03156)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03380)
- 1x SKF Service Book (SKF03026)
- 1x SKF Bearing (SKF01686)
- 1x SKF Bearing (SKF01636)
- 1x SKF Split Pin (SKF03196)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















