Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 120 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01823)
- 1x SKF Nut (SKF04387)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00218)
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Quality | OE+Performance |
| Housing Type | with housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Quality | OE+Performance |
| Housing Type | with housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 42.25 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 45 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02645)
- 1x SKF Bearing (SKF00020)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 42.25 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 45 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02645)
- 1x SKF Bearing (SKF00020)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 90 mm |
| Width | 23 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 40 mm |
| Width 2 | 28 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01976)
- 1x SKF Circlip (SKF02096)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03608)
- 1x SKF Seal (SKF04332)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03613)
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04235)
- 1x SKF Seal (SKF04345)
- 2x SKF Ring, wheel hub (SKF02248)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 90 mm |
| Width | 23 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 40 mm |
| Width 2 | 28 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01976)
- 1x SKF Circlip (SKF02096)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03608)
- 1x SKF Seal (SKF04332)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03613)
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04235)
- 1x SKF Seal (SKF04345)
- 2x SKF Ring, wheel hub (SKF02248)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 132 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1004 |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 27 mm |
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Replaces | VKMA06023 |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM26020)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM16023)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04208)
- 1x SKF Screw (SKF00501)
- 1x SKF Screw (SKF00455)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02678)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 132 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1004 |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 27 mm |
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Replaces | VKMA06023 |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM26020)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM16023)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04208)
- 1x SKF Screw (SKF00501)
- 1x SKF Screw (SKF00455)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02678)
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Flange Diameter | 136 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02580)
- 1x SKF Bearing (SKF00040)
- 1x SKF Bearing (SKF00682)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 136 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02580)
- 1x SKF Bearing (SKF00040)
- 1x SKF Bearing (SKF00682)
Important compatibility info
| Belt Width | 25.4 mm |
| Pulleys | with crankshaft pulley |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Number of Teeth | 141 |
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Shape/Form | oval |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1005 |
| Replaces | VKMA03315 |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt (SKF04153)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM23121)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM13316)
- 1x SKF Screw (SKF00474)
Important compatibility info
| Belt Width | 25.4 mm |
| Pulleys | with crankshaft pulley |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Number of Teeth | 141 |
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Shape/Form | oval |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1005 |
| Replaces | VKMA03315 |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt (SKF04153)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM23121)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM13316)
- 1x SKF Screw (SKF00474)
Important compatibility info
| Width | 50 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01081)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02552)
Important compatibility info
| Width | 50 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01081)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02552)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 128 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01333)
- 1x SKF Nut (SKF04578)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00183)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 128 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01333)
- 1x SKF Nut (SKF04578)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00183)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 105 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt (VKMT91708)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71704)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 105 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt (VKMT91708)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71704)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 38 mm |
| Outer diameter | 78 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Circlip (SKF02120)
- 1x SKF Nut (SKF04507)
- 1x SKF Service Book (SKF02965)
- 1x SKF Bearing (SKF00847)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 38 mm |
| Outer diameter | 78 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Circlip (SKF02120)
- 1x SKF Nut (SKF04507)
- 1x SKF Service Book (SKF02965)
- 1x SKF Bearing (SKF00847)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 55.0 mm |
| Outer diameter | 90.0 mm |
| Width | 23.0 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 2x SKF Bearing (SKF01479)
- 2x SKF Shaft Seal (SKF03561)
- 1x SKF Nut (SKF04633)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 55.0 mm |
| Outer diameter | 90.0 mm |
| Width | 23.0 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 2x SKF Bearing (SKF01479)
- 2x SKF Shaft Seal (SKF03561)
- 1x SKF Nut (SKF04633)
Important compatibility info
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 138 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Additional Information 2 | with studs |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Width | 23 mm |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81620)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01113)
Important compatibility info
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 138 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Additional Information 2 | with studs |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Width | 23 mm |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81620)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01113)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 138 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Width | 23 mm |
| Additional Information 2 | with studs |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01113)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81220)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















