Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water Pump Type | for v-ribbed belt use |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Outer diameter | 57.5 mm |
| for manufacturer number | 920892 |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Width | 41 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Outer diameter | 57.5 mm |
| for manufacturer number | 920892 |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Width | 41 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 123 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Width | 27 mm |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1004 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA06134)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC86418)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 123 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Width | 27 mm |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1004 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA06134)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC86418)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 129.2 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00601)
- 1x SKF Nut (SKF04417)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 129.2 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00601)
- 1x SKF Nut (SKF04417)
Important compatibility info
| Diameter | 70 mm |
| Width | 26 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Diameter | 70 mm |
| Width | 26 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Inner diameter | 45.2 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width | 19.8 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 77.8 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02441)
- 2x SKF Bearing (SKF01422)
Important compatibility info
| Inner diameter | 45.2 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width | 19.8 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 77.8 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02441)
- 2x SKF Bearing (SKF01422)
Important compatibility info
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 70.1 mm |
| Width | 24.2 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 70.1 mm |
| Width | 24.2 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01883)
- 1x SKF Bearing (SKF01884)
- 1x SKF Bearing (SKF01885)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01883)
- 1x SKF Bearing (SKF01884)
- 1x SKF Bearing (SKF01885)
Important compatibility info
| Water Pump Type | for v-ribbed belt use |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Extra Description | Aquamax |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
Technical Information
SKF Aquamax
Important compatibility info
| Water Pump Type | for v-ribbed belt use |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Extra Description | Aquamax |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
Technical Information
SKF Aquamax
Important compatibility info
| Inner diameter | 52 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 91 mm |
| Width | 40 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02498)
- 1x SKF Bearing (SKF00857)
- 1x SKF Service Book (SKF02942)
Important compatibility info
| Inner diameter | 52 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 91 mm |
| Width | 40 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02498)
- 1x SKF Bearing (SKF00857)
- 1x SKF Service Book (SKF02942)
Important compatibility info
| Outer diameter | 72 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 120.5 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01942)
- 1x SKF Nut (SKF04687)
Important compatibility info
| Outer diameter | 72 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 120.5 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01942)
- 1x SKF Nut (SKF04687)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter 2 | 31.7 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Outer diameter 1 | 45.2 mm |
| Width 1 | 15.5 mm |
| Width 2 | 16.7 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | Classic |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 59.1 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Service Book (SKF03115)
- 1x SKF Sticker (SKF02778)
- 1x SKF Bearing (SKF01634)
- 1x SKF Grease (SKF04814)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04908)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04851)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03301)
- 1x SKF Service Book (SKF03006)
- 1x SKF Bearing (SKF01676)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter 2 | 31.7 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Outer diameter 1 | 45.2 mm |
| Width 1 | 15.5 mm |
| Width 2 | 16.7 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | Classic |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 59.1 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Service Book (SKF03115)
- 1x SKF Sticker (SKF02778)
- 1x SKF Bearing (SKF01634)
- 1x SKF Grease (SKF04814)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04908)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04851)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03301)
- 1x SKF Service Book (SKF03006)
- 1x SKF Bearing (SKF01676)
Important compatibility info
| Width | 44 mm |
| Outer diameter | 91 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 51 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00860)
- 1x SKF Service Book (SKF02968)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02497)
Important compatibility info
| Width | 44 mm |
| Outer diameter | 91 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 51 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00860)
- 1x SKF Service Book (SKF02968)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02497)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04771)
- 1x SKF Circlip (SKF02148)
- 1x SKF Bearing (SKF00850)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Nut (SKF04771)
- 1x SKF Circlip (SKF02148)
- 1x SKF Bearing (SKF00850)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00144)
- 1x SKF Split Pin (SKF03249)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00144)
- 1x SKF Split Pin (SKF03249)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 120 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01823)
- 1x SKF Nut (SKF04387)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00218)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















