Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 151.8 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00132)
- 1x SKF Nut (SKF04552)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00124)
- 4x SKF Screw (SKF00413)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00124)
- 4x SKF Screw (SKF00413)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01836)
- 1x SKF Bearing (SKF01286)
- 4x SKF Nut (SKF04661)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01836)
- 1x SKF Bearing (SKF01286)
- 4x SKF Nut (SKF04661)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Screw (SKF00309)
- 4x SKF Screw (SKF00278)
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04275)
- 1x SKF Bearing (SKF00694)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Screw (SKF00309)
- 4x SKF Screw (SKF00278)
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04275)
- 1x SKF Bearing (SKF00694)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Operating Mode | Vacuum-controlled |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | switchable water pump |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Operating Mode | Vacuum-controlled |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 146 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01289)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 146 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01289)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 125 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00713)
- 1x SKF Nut (SKF04606)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 125 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00713)
- 1x SKF Nut (SKF04606)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Flange Diameter | 138 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 78 mm |
Additional Information
- 1x SKF Service Book (SKF02876)
- 1x SKF Bearing (SKF01950)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Flange Diameter | 138 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 78 mm |
Additional Information
- 1x SKF Service Book (SKF02876)
- 1x SKF Bearing (SKF01950)
Important compatibility info
| Function | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 145 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Belt Width | 25 mm |
Additional Information
- 1x SKF Stud (SKF02021)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21148)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11279)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04039)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21004)
- 1x SKF Screw (SKF00456)
- 2x SKF Nut (SKF04785)
Important compatibility info
| Function | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 145 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Belt Width | 25 mm |
Additional Information
- 1x SKF Stud (SKF02021)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21148)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11279)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04039)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21004)
- 1x SKF Screw (SKF00456)
- 2x SKF Nut (SKF04785)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 132.7 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00602)
- 1x SKF Nut (SKF04459)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 132.7 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00602)
- 1x SKF Nut (SKF04459)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 131 mm |
| Outer diameter | 78 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01940)
- 1x SKF Cover Plate, dust-cover wheel bearing (SKF02734)
- 1x SKF Cover Plate, dust-cover wheel bearing (SKF02735)
- 1x SKF Screw (SKF00252)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 131 mm |
| Outer diameter | 78 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01940)
- 1x SKF Cover Plate, dust-cover wheel bearing (SKF02734)
- 1x SKF Cover Plate, dust-cover wheel bearing (SKF02735)
- 1x SKF Screw (SKF00252)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without fastening material |
| Number of Teeth | 190 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belt Width | 24 mm |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC82665)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA02194)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without fastening material |
| Number of Teeth | 190 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belt Width | 24 mm |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC82665)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA02194)
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Diameter | 95 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Diameter | 95 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Flange Diameter | 119.4 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00671)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02315)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 119.4 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00671)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02315)
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 75 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Width | 32.4 mm |
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 75 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Width | 32.4 mm |
Important compatibility info
| Width | 30 mm |
| Diameter | 80 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















