Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 120 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00200)
- 1x SKF Nut (SKF04635)
- 1x SKF Bearing (SKF01802)
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Belt Width | 30 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 192 |
| Belts | with rounded tooth profile |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM84001)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM84002)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM74000)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03890)
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Belt Width | 30 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 192 |
| Belts | with rounded tooth profile |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM84001)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM84002)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM74000)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03890)
Important compatibility info
| Alternative Repair Kit | VKM 37050-1 |
| Placement on Vehicle | Upper |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 26 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Alternative Repair Kit | VKM 37050-1 |
| Placement on Vehicle | Upper |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 26 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 24.2 mm |
| Diameter | 70.1 mm |
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 24.2 mm |
| Diameter | 70.1 mm |
Important compatibility info
| Belt Width | 25 mm |
| Number of Teeth | 145 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Function | Timing Belt Kit |
| Colour | White |
| Belts | with rounded tooth profile |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21001)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11278)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04040)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02659)
Important compatibility info
| Belt Width | 25 mm |
| Number of Teeth | 145 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Function | Timing Belt Kit |
| Colour | White |
| Belts | with rounded tooth profile |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21001)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11278)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04040)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02659)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00548)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00548)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02490)
- 1x SKF Bearing (SKF01857)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02490)
- 1x SKF Bearing (SKF01857)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 135 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00675)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02411)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 135 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00675)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02411)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00687)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02387)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00687)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02387)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00716)
- 1x SKF Split Pin (SKF03220)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00716)
- 1x SKF Split Pin (SKF03220)
Important compatibility info
| Width | 50 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 50.7 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02629)
- 1x SKF Bearing (SKF01280)
Important compatibility info
| Width | 50 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Inner diameter | 50.7 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02629)
- 1x SKF Bearing (SKF01280)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01840)
- 4x SKF Nut (SKF04663)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01840)
- 4x SKF Nut (SKF04663)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 139.3 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00708)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 139.3 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00708)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 132.8 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
Technical Information
With HUB 2 bearing
- 1x SKF Bearing (SKF01340)
- 1x SKF Nut (SKF04470)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 132.8 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
Technical Information
With HUB 2 bearing
- 1x SKF Bearing (SKF01340)
- 1x SKF Nut (SKF04470)
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Quality | OE+Performance |
| Housing Type | with housing |
| Number of screws | 4 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Quality | OE+Performance |
| Housing Type | with housing |
| Number of screws | 4 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Inner diameter 1 | 45.2 mm |
| Inner diameter 2 | 50 mm |
| Outer diameter 1 | 73.4 mm |
| Width 1 | 19.6 mm |
| Outer diameter 2 | 82 mm |
| Width 2 | 21.5 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01774)
- 1x SKF Bearing (SKF01788)
- 1x SKF Washer (SKF02697)
- 1x SKF Circlip (SKF02105)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03439)
- 1x SKF Seal (SKF04336)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















