Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00688)
- 4x SKF Screw (SKF00274)
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Upper |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Diameter | 65 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Upper |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Diameter | 65 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Water Pump Type | for v-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Water Pump Type | for v-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Screw (SKF00272)
- 4x SKF Screw (SKF00388)
- 1x SKF Bearing (SKF00103)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Screw (SKF00272)
- 4x SKF Screw (SKF00388)
- 1x SKF Bearing (SKF00103)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 157 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00043)
- 3x SKF Screw (SKF00311)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 157 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00043)
- 3x SKF Screw (SKF00311)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 134 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01362)
- 1x SKF Nut (SKF04733)
- 1x SKF Service Book (SKF02851)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 134 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01362)
- 1x SKF Nut (SKF04733)
- 1x SKF Service Book (SKF02851)
Important compatibility info
| Belts | with rounded tooth profile |
| Colour | Black |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 150 |
| Belt Width | 23 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21170)
- 1x SKF Timing Belt (VKMT01135)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11170)
Important compatibility info
| Belts | with rounded tooth profile |
| Colour | Black |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 150 |
| Belt Width | 23 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21170)
- 1x SKF Timing Belt (VKMT01135)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11170)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 153 |
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Width | 29.6 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
Additional Information
- 2x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (SKF01130)
- 1x SKF Piston (SKF04929)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22385)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04099)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
| Number of Teeth | 153 |
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Width | 29.6 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
Additional Information
- 2x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (SKF01130)
- 1x SKF Piston (SKF04929)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22385)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04099)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01848)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02402)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01848)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02402)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Number of Teeth | 145 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Width | 25 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11276)
- 2x SKF Nut (SKF04782)
- 1x SKF Screw (SKF00459)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04041)
- 1x SKF Stud (SKF02022)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21148)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21004)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Number of Teeth | 145 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Belt Width | 25 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11276)
- 2x SKF Nut (SKF04782)
- 1x SKF Screw (SKF00459)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04041)
- 1x SKF Stud (SKF02022)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21148)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM21004)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 121.69 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00556)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 121.69 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00556)
Important compatibility info
| Number of screws | 1 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of Teeth | 162 |
| Belt Width | 20 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1003 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC85624)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA05156)
Important compatibility info
| Number of screws | 1 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of Teeth | 162 |
| Belt Width | 20 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1003 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC85624)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA05156)
Important compatibility info
| Inner diameter | 42 mm |
| Width | 37 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | Classic |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 75.1 mm |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Sticker (SKF02775)
- 1x SKF Service Book (SKF03112)
- 1x SKF Screw (SKF00234)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04848)
- 2x SKF Circlip (SKF02060)
- 1x SKF Nut (SKF04505)
- 1x SKF Nut (SKF04503)
- 1x SKF Nut (SKF04388)
- 1x SKF Service Book (SKF02793)
- 1x SKF Bearing (SKF00832)
Important compatibility info
| Inner diameter | 42 mm |
| Width | 37 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Extra Description | Classic |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 75.1 mm |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Sticker (SKF02775)
- 1x SKF Service Book (SKF03112)
- 1x SKF Screw (SKF00234)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04848)
- 2x SKF Circlip (SKF02060)
- 1x SKF Nut (SKF04505)
- 1x SKF Nut (SKF04503)
- 1x SKF Nut (SKF04388)
- 1x SKF Service Book (SKF02793)
- 1x SKF Bearing (SKF00832)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Check alternator freewheel clutch & replace if necessary |
| Width | 21.36 mm |
| Function | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
| Type | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Length | 905 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Water pump impeller material | Plastic |
Additional Information
- 1x SKF V-Ribbed Belt Set (VKMA33410)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC83812)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Check alternator freewheel clutch & replace if necessary |
| Width | 21.36 mm |
| Function | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
| Type | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Length | 905 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Water pump impeller material | Plastic |
Additional Information
- 1x SKF V-Ribbed Belt Set (VKMA33410)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC83812)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01312)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01312)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 143 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 31.6 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00052)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02665)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















