Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 8 |
| Weight | 8.9 kg |
| Tightening Torque | 45 Nm |
| for flywheel depth | 71 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Outer diameter | 255 mm |
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 8 |
| Weight | 8.9 kg |
| Tightening Torque | 45 Nm |
| for flywheel depth | 71 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Outer diameter | 255 mm |
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Paired article numbers | 046636 |
| Bulb Type | H7 |
| Weight | 5.5 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Paired article numbers | 046636 |
| Bulb Type | H7 |
| Weight | 5.5 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Paired article numbers | 046637 |
| Bulb Type | H7 |
| Weight | 5.4 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Placement on Vehicle | Left |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Paired article numbers | 046637 |
| Bulb Type | H7 |
| Weight | 5.4 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Placement on Vehicle | Left |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with screw set, Special tools for mounting not necessary |
| Number of Teeth | 14 |
| Hub Profile | 25,2 x 22,1 |
| Weight | 16.48 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Tightening Torque | 85 Nm |
| Extra Description | CONVERSION MODULE |
| Type | Conversion Set, clutch |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828437)
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with screw set, Special tools for mounting not necessary |
| Number of Teeth | 14 |
| Hub Profile | 25,2 x 22,1 |
| Weight | 16.48 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Tightening Torque | 85 Nm |
| Extra Description | CONVERSION MODULE |
| Type | Conversion Set, clutch |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828437)
Important compatibility info
| Outer diameter | 287 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 50 Nm |
| for flywheel depth | 42.30 mm |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Type | Flywheel |
| Weight | 13.97 kg |
| Tightening angle | 15 ° |
Important compatibility info
| Outer diameter | 287 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 50 Nm |
| for flywheel depth | 42.30 mm |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Type | Flywheel |
| Weight | 13.97 kg |
| Tightening angle | 15 ° |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



