Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with original trademark, without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb for daytime running light, without bulb for indicator |
| Paired article numbers | 451107 |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED), with daytime running light (LED), with outline marker light (LED) |
| Weight | 5.84 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with original trademark, without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb for daytime running light, without bulb for indicator |
| Paired article numbers | 451107 |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED), with daytime running light (LED), with outline marker light (LED) |
| Weight | 5.84 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Weight | 13.66 kg |
| Outer diameter | 291 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Number of mounting bores | 6 |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 39.5 mm |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Type | Flywheel |
| Replaces | 836000 |
| Tightening angle | 90 ° |
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Weight | 13.66 kg |
| Outer diameter | 291 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Number of mounting bores | 6 |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 39.5 mm |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Type | Flywheel |
| Replaces | 836000 |
| Tightening angle | 90 ° |
Important compatibility info
| Outer diameter | 283 mm |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 12.06 kg |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Outer diameter | 283 mm |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 12.06 kg |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Function | Headlight |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Indicator Colour | Orange |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Headlight |
| Paired article numbers | 045189 |
| Weight | 4.08 kg |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
Important compatibility info
| Function | Headlight |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Indicator Colour | Orange |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Headlight |
| Paired article numbers | 045189 |
| Weight | 4.08 kg |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
Important compatibility info
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) |
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
| Tightening Torque | 65 Nm |
| Number of Teeth | 21 |
| Weight | 16.12 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804544)
- 1x Valeo Conversion Set, clutch (835077)
Important compatibility info
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) |
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
| Tightening Torque | 65 Nm |
| Number of Teeth | 21 |
| Weight | 16.12 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804544)
- 1x Valeo Conversion Set, clutch (835077)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



