Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Extra Description | KIT2P |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 21,1 x 18,27 |
| Weight | 6.24 kg |
| Number of Teeth | 24 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | KIT2P |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 21,1 x 18,27 |
| Weight | 6.24 kg |
| Number of Teeth | 24 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
Important compatibility info
| Weight | 6.5 kg |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | without flywheel, Requires special tools for mounting |
| Number of Teeth | 23 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | SERVICE KIT2P for CONVERSION KIT |
| Hub Profile | 24,2 x 21,8 |
| Only in connection with | 835010/835039/835050 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 828373; 828374; 828391 |
Additional Information
Technical Information
Service kit reference, For use exclusively with Valeo conversion set
Important compatibility info
| Weight | 6.5 kg |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | without flywheel, Requires special tools for mounting |
| Number of Teeth | 23 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | SERVICE KIT2P for CONVERSION KIT |
| Hub Profile | 24,2 x 21,8 |
| Only in connection with | 835010/835039/835050 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 828373; 828374; 828391 |
Additional Information
Technical Information
Service kit reference, For use exclusively with Valeo conversion set
Important compatibility info
| Number of Teeth | 21 |
| Hub Profile | 23,92 x 21,38 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.35 kg |
| Extra Description | KIT3P with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 21 |
| Hub Profile | 23,92 x 21,38 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.35 kg |
| Extra Description | KIT3P with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 230 mm |
| Weight | 5.24 kg |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Number of Teeth | 20 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT2P |
| Replaced by | 832161 |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 230 mm |
| Weight | 5.24 kg |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Number of Teeth | 20 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT2P |
| Replaced by | 832161 |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 215 mm |
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 19,9 x 22,35 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 5.87 kg |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 215 mm |
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 19,9 x 22,35 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 5.87 kg |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



