Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Weight | 5.33 kg |
| Function | Headlight |
| Type | Headlight |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 046710 |
| Bulb Type | H4 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Headlight |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Paired article numbers | 044490 |
| Country Version | Europe |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Headlight |
| Weight | 5.49 kg |
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | Orange |
| Light Function | with low beam, with high beam, with daytime running light |
| Bulb Type | H4, W5W |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Function | Headlight |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Paired article numbers | 044490 |
| Country Version | Europe |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Headlight |
| Weight | 5.49 kg |
| Light Design | Halogen |
| Indicator Colour | Orange |
| Light Function | with low beam, with high beam, with daytime running light |
| Bulb Type | H4, W5W |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Light Function | with low beam, with high beam, with daytime running light |
| Paired article numbers | 044489 |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Placement on Vehicle | Right |
| Bulb Type | H4, W5W |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Light Design | Halogen |
| Weight | 5.62 kg |
| Country Version | Europe |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Indicator Colour | Orange |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Light Function | with low beam, with high beam, with daytime running light |
| Paired article numbers | 044489 |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Placement on Vehicle | Right |
| Bulb Type | H4, W5W |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Light Design | Halogen |
| Weight | 5.62 kg |
| Country Version | Europe |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Indicator Colour | Orange |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Weight | 6.42 kg |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 26,2 x 23,2 |
| for flywheel manufacturer | SACHS |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826714)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804573)
Important compatibility info
| Weight | 6.42 kg |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 26,2 x 23,2 |
| for flywheel manufacturer | SACHS |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826714)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804573)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb for daytime running light, without bulb for indicator |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 451099 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED), with indicator (LED), with daytime running light (LED), with outline marker light (LED) |
| Weight | 4.1 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb for daytime running light, without bulb for indicator |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 451099 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED), with indicator (LED), with daytime running light (LED), with outline marker light (LED) |
| Weight | 4.1 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 7.38 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Hub Profile | 26,11 x 23,11 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 242 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




