Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Hub Profile | 28,68 x 23,11 |
| Centering Diameter | 306.5 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 10 |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | NEW ORIGINAL KIT3P |
| Max. transferable clutch plate torque | 700 Nm |
| External diameter, clutch pressure plate | 280 mm |
| Weight | 11.89 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Disc (829687)
- 1x Valeo Clutch Pressure Plate (831665)
Important compatibility info
| Hub Profile | 28,68 x 23,11 |
| Centering Diameter | 306.5 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 10 |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | NEW ORIGINAL KIT3P |
| Max. transferable clutch plate torque | 700 Nm |
| External diameter, clutch pressure plate | 280 mm |
| Weight | 11.89 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Disc (829687)
- 1x Valeo Clutch Pressure Plate (831665)
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 17 |
| Weight | 4.78 kg |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Hub Profile | 19,9 x 17,06 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT2P |
| External diameter, clutch pressure plate | 220 mm |
| Engine Version | for engines without dual-mass flywheel |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 17 |
| Weight | 4.78 kg |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Hub Profile | 19,9 x 17,06 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT2P |
| External diameter, clutch pressure plate | 220 mm |
| Engine Version | for engines without dual-mass flywheel |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Weight | 5.55 kg |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Hub Profile | 24,147 x 21,379 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Weight | 5.55 kg |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Hub Profile | 24,147 x 21,379 |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Hub Profile | 19,97 x 18,26 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.04 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 24 |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828466)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Hub Profile | 19,97 x 18,26 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.04 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 24 |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828466)
Important compatibility info
| Replaces | 821463 |
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 20,2 x 23,1 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.802 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 230 mm |
Important compatibility info
| Replaces | 821463 |
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 20,2 x 23,1 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.802 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 230 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



