Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Combi Switch Function | with light dimmer function, with rear fog light function, with indicator function, with klaxon, without board computer function |
| Vehicle Equipment | for vehicles without steering angle sensor |
| Function | Steering Column Switch |
| Type | Steering Column Switch |
| Weight | 0.28 kg |
Important compatibility info
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Weight | 0.33 kg |
Important compatibility info
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Weight | 0.33 kg |
Important compatibility info
| Weight | 0.78 kg |
| Placement on Vehicle | Bumper, Left |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 045237 |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Weight | 0.78 kg |
| Placement on Vehicle | Bumper, Left |
| Additional Information | with bulb holder |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Paired article numbers | 045237 |
| Type | Tail Light Assembly |
| Function | Tail Light Assembly |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Vehicle Equipment | for vehicles without steering angle sensor, for vehicles with controllable windscreen wiper intervals |
| Colour | Black |
| Function | Steering Column Switch |
| Combi Switch Function | without klaxon, with dynamic function (direction indicator), with wash function, with wipe interval function, with rear wipe-wash function, with rear wiper function, with board computer function |
| Type | Steering Column Switch |
| Weight | 0.24 kg |
Important compatibility info
| Vehicle Equipment | for vehicles without steering angle sensor, for vehicles with controllable windscreen wiper intervals |
| Colour | Black |
| Function | Steering Column Switch |
| Combi Switch Function | without klaxon, with dynamic function (direction indicator), with wash function, with wipe interval function, with rear wipe-wash function, with rear wiper function, with board computer function |
| Type | Steering Column Switch |
| Weight | 0.24 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Rear, lateral installation |
| Length | 25 mm |
| Height | 43.6 mm |
| Width | 28 mm |
| Diameter | 15.5 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Sensor Type | Ultrasonic Sensor |
| Chemical Properties | Paintable |
| Type | Sensor, park distance control |
| Function | Sensor, park distance control |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Rear, lateral installation |
| Length | 25 mm |
| Height | 43.6 mm |
| Width | 28 mm |
| Diameter | 15.5 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Sensor Type | Ultrasonic Sensor |
| Chemical Properties | Paintable |
| Type | Sensor, park distance control |
| Function | Sensor, park distance control |
Important compatibility info
| Replaces | 804530 |
| Weight | 0.435 kg |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Material | Plastic |
| Bore Diameter | 27 mm |
| for manufacturer number | ZA2701A1 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





