Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Weight | 7.45 kg |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 25 x 21 |
| Number of Teeth | 21 |
| Bore Diameter | 31 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826374)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810067)
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Weight | 7.45 kg |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Hub Profile | 25 x 21 |
| Number of Teeth | 21 |
| Bore Diameter | 31 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826374)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810067)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 6.61 kg |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832167)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810123)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 6.61 kg |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832167)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810123)
Important compatibility info
| Weight | 7.32 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Function | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828083)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804559)
Important compatibility info
| Weight | 7.32 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Function | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828083)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804559)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Weight | 7.59 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 242 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828104)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Weight | 7.59 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 242 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828104)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Weight | 7.41 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826548)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Weight | 7.41 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826548)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

