Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Number of mounting bores | 8 |
| Diameter | 220 mm |
| Weight | 8.95 kg |
| Tightening Torque | 44 Nm |
| Outer diameter | 255 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Replaces | 835068; 835069 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Additional Information | with single-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with lock screw set, with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Weight | 21.49 kg |
| Hub Profile | 24,1 x 21,3 |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT with High Efficiency Clutch |
Important compatibility info
| Replaces | 835068; 835069 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Additional Information | with single-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with lock screw set, with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 21 |
| Weight | 21.49 kg |
| Hub Profile | 24,1 x 21,3 |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT with High Efficiency Clutch |
Important compatibility info
| Tightening angle | 50 ° |
| Outer diameter | 288 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 11.88 kg |
| Number of mounting bores | 6 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| for flywheel manufacturer | SACHS |
| for flywheel depth | 59.20 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Replaces | 836149 |
Important compatibility info
| Tightening angle | 50 ° |
| Outer diameter | 288 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 11.88 kg |
| Number of mounting bores | 6 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| for flywheel manufacturer | SACHS |
| for flywheel depth | 59.20 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Replaces | 836149 |
Important compatibility info
| Weight | 13.92 kg |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| for flywheel depth | 59.10 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Outer diameter | 289 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Replaces | 836529 |
| Type | Flywheel |
| Tightening Torque | 100 Nm |
Important compatibility info
| Weight | 13.92 kg |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| for flywheel depth | 59.10 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Outer diameter | 289 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Replaces | 836529 |
| Type | Flywheel |
| Tightening Torque | 100 Nm |
Important compatibility info
| Light Design | Halogen |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 046692 |
| Bulb Type | H7, H1 |
| Light Function | with low beam, with daytime running light |
| Weight | 4.6 kg |
Important compatibility info
| Light Design | Halogen |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 046692 |
| Bulb Type | H7, H1 |
| Light Function | with low beam, with daytime running light |
| Weight | 4.6 kg |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 046672 |
| Bulb Type | H7, W5W |
| Light Function | with low beam, with dynamic bending light, with daytime running light |
| Weight | 5.06 kg |
| Light Design | Halogen |
| Frame Colour | Chrome |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



