Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 2.28 kg |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 2.28 kg |
| Type | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Weight | 4.48 kg |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Weight | 4.48 kg |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Weight | 12.32 kg |
| for flywheel depth | 64.23 mm |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Outer diameter | 289 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Tightening angle | 90 ° |
Important compatibility info
| Weight | 12.32 kg |
| for flywheel depth | 64.23 mm |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Outer diameter | 289 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Tightening angle | 90 ° |
Important compatibility info
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.696 kg |
Important compatibility info
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Weight | 0.696 kg |
Important compatibility info
| Additional Information | with EGR cooler, with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Exhaust Emission Norm | Euro 5 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | EGR Module |
| Additional Information 2 | with EGR valve, with vacuum bypass, without clamp |
| Weight | 3.96 kg |
| Type | EGR Module |
Additional Information
General Information
When replacing and/or cleaning the EGR system, take care with the collar.
Important compatibility info
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Number of mounting bores | 8 |
| Diameter | 220 mm |
| Weight | 8.95 kg |
| Tightening Torque | 44 Nm |
| Outer diameter | 255 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




