Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 21.24 kg |
| Tightening Torque | 55 Nm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaces | 845131 |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810080)
- 1x Valeo Conversion Set, clutch (835189)
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Function | Headlight |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Type | Headlight |
| Paired article numbers | 451091 |
| Additional Information | without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb for daytime running light, without bulb for indicator |
| Placement on Vehicle | Left |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED), with indicator (LED), with daytime running light (LED), with outline marker light (LED) |
| Weight | 4.1 kg |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Function | Headlight |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Type | Headlight |
| Paired article numbers | 451091 |
| Additional Information | without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb for daytime running light, without bulb for indicator |
| Placement on Vehicle | Left |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED), with indicator (LED), with daytime running light (LED), with outline marker light (LED) |
| Weight | 4.1 kg |
Important compatibility info
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 90 ° |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 17.7 kg |
| Function | Conversion Set, clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 229 mm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810035)
Important compatibility info
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 90 ° |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 17.7 kg |
| Function | Conversion Set, clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 229 mm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810035)
Important compatibility info
| Weight | 15.31 kg |
| for flywheel depth | 65.18 mm |
| Function | Flywheel |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 311 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Type | Flywheel |
| Tightening Torque | 110 Nm |
Important compatibility info
| Weight | 15.31 kg |
| for flywheel depth | 65.18 mm |
| Function | Flywheel |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Number of mounting bores | 8 |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 311 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Type | Flywheel |
| Tightening Torque | 110 Nm |
Important compatibility info
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Headlight |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Paired article numbers | 045280 |
| Weight | 4.98 kg |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Headlight |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Paired article numbers | 045280 |
| Weight | 4.98 kg |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with screw set |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 36 mm |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Outer diameter | 291 mm |
| Weight | 13.33 kg |
| Type | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Tightening angle | 90 ° |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



