Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Type | Flywheel |
| Outer diameter | 287 mm |
| Tightening angle | 50 ° |
| Weight | 11.96 kg |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| for flywheel depth | 62.1 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
Important compatibility info
| Weight | 13.95 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 41.80 mm |
| Tightening Torque | 85 Nm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 288 mm |
| Type | Flywheel |
| Tightening angle | 35 ° |
Important compatibility info
| Weight | 13.95 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 41.80 mm |
| Tightening Torque | 85 Nm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 288 mm |
| Type | Flywheel |
| Tightening angle | 35 ° |
Important compatibility info
| Weight | 13.94 kg |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 65.18 mm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 289 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Type | Flywheel |
| Replaces | 836194 |
| Tightening Torque | 105 Nm |
Important compatibility info
| Weight | 13.94 kg |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 65.18 mm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 289 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Type | Flywheel |
| Replaces | 836194 |
| Tightening Torque | 105 Nm |
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 6 |
| Weight | 13.57 kg |
| Outer diameter | 294 mm |
| for flywheel depth | 71.83 mm |
| Type | Flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Tightening Torque | 120 Nm |
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 6 |
| Weight | 13.57 kg |
| Outer diameter | 294 mm |
| for flywheel depth | 71.83 mm |
| Type | Flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Tightening Torque | 120 Nm |
Important compatibility info
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, without sensor |
| Number of Teeth | 20 |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Weight | 19.8 kg |
| Number of mounting bores | 6 |
| Mounting Type | Clipped |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaces | 837453 |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Tightening angle | 90 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810101)
Important compatibility info
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, without sensor |
| Number of Teeth | 20 |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Weight | 19.8 kg |
| Number of mounting bores | 6 |
| Mounting Type | Clipped |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with High Efficiency Clutch |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaces | 837453 |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Tightening angle | 90 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810101)
Important compatibility info
| Additional Information | with single-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 21.24 kg |
| Tightening Torque | 55 Nm |
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel |
| Type | Conversion Set, clutch |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | KIT4P - CONVERSION KIT (CSC) with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Replaces | 845131 |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810080)
- 1x Valeo Conversion Set, clutch (835189)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


