Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Paired article numbers | 046636 |
| Bulb Type | H7 |
| Weight | 5.5 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 8 |
| Weight | 8.9 kg |
| Tightening Torque | 45 Nm |
| for flywheel depth | 71 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Outer diameter | 255 mm |
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 8 |
| Weight | 8.9 kg |
| Tightening Torque | 45 Nm |
| for flywheel depth | 71 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Outer diameter | 255 mm |
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Diameter | 240 mm |
| Outer diameter | 307 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| for flywheel depth | 65.50 mm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Weight | 13.82 kg |
| Tightening Torque | 110 Nm |
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Diameter | 240 mm |
| Outer diameter | 307 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| for flywheel depth | 65.50 mm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Weight | 13.82 kg |
| Tightening Torque | 110 Nm |
Important compatibility info
| Weight | 13.805 kg |
| Tightening angle | 90 ° |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 37.3 mm |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 291 mm |
| Type | Flywheel |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
Important compatibility info
| Weight | 13.805 kg |
| Tightening angle | 90 ° |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 37.3 mm |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 291 mm |
| Type | Flywheel |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 57.2 mm |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| Number of mounting bores | 6 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 287 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Tightening angle | 90 ° |
| Weight | 12.36 kg |
| Type | Flywheel |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 57.2 mm |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| Number of mounting bores | 6 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 287 mm |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Tightening angle | 90 ° |
| Weight | 12.36 kg |
| Type | Flywheel |
Important compatibility info
| Type | Flywheel |
| Outer diameter | 287 mm |
| Tightening angle | 50 ° |
| Weight | 11.96 kg |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| for flywheel depth | 62.1 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

