Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
| Terminal Type | 8 |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Function | Starter Battery |
| Replaced by | 605103080K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta H16 Battery - 105Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 172 mm |
| Function | Starter Battery |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Other Part Number | H17 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery Type Code | C31-900 |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Height | 240 mm |
| Length | 330 mm |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Replaced by | 605102080K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta H17 Battery - 105Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 315 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 2 year warranty |
| Title | Varta LED80 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Other Part Number | H23 |
| Battery Type Code | 019 |
| Title | Varta H3 Battery - 100Ah - 830CCA |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 600402083K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Battery | EFB Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 575500073 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Replaced by | 575500073K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | VARTA AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 75Ah - 730CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle
- 3-6% CO2 & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO2 levels & to encourage fuel savings of 3-6%
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, manpower, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet

