Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 |
| Terminal Type | T1 |
| Filled Weight | 22.9 kg |
| Length | 353 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Key Words | 800A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Battery | with handles |
| Port / Connector type | T1 |
| Cold-test Current, EN | 510 A |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Filled Weight | 15 kg |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 027 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Length | 243 mm |
| Key Words | 510A; 56Ah; 3Yr Warranty; 243x175x190 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Battery | with handles |
| Port / Connector type | T1 |
| Cold-test Current, EN | 510 A |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Filled Weight | 15 kg |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 027 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Length | 243 mm |
| Key Words | 510A; 56Ah; 3Yr Warranty; 243x175x190 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Battery Type Code | 063 |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Height | 175 mm |
| Length | 207 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Battery | with handles |
| Filled Weight | 11.4 kg |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 360A; 40Ah; 3Yr Warranty; 207x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Battery Type Code | 063 |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Height | 175 mm |
| Length | 207 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Battery | with handles |
| Filled Weight | 11.4 kg |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 360A; 40Ah; 3Yr Warranty; 207x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
