Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Filled Weight | 13.3 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Port / Connector type | T1 |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Length | 207 mm |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Battery Type Code | 012 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Key Words | 450A; 52Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 005R |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery | with handles, with load status display |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 15.5 kg |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold-test Current, EN | 500 A |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 225 mm |
| Length | 232 mm |
| Key Words | 500A; 60Ah; 3Yr Warranty; 232x175x225 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 005R |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery | with handles, with load status display |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 15.5 kg |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold-test Current, EN | 500 A |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 225 mm |
| Length | 232 mm |
| Key Words | 500A; 60Ah; 3Yr Warranty; 232x175x225 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Hold-down Type | B03 |
| Length | 353 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 21.8 kg |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Battery Type Code | 017 |
| Port / Connector type | T1 |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 800A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Hold-down Type | B03 |
| Length | 353 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 21.8 kg |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Battery Type Code | 017 |
| Port / Connector type | T1 |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 800A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
