Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Battery | with handles |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B03 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 18.4 kg |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 100 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Battery | with handles |
| Filled Weight | 15.8 kg |
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 540A; 65Ah; 3Yr Warranty; 278x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 100 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Battery | with handles |
| Filled Weight | 15.8 kg |
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 540A; 65Ah; 3Yr Warranty; 278x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | 55042 |
| Key Words | 400A; 50Ah; 3Yr Warranty; 202x173x225 |
| Length | 202 mm |
| Post Positions | 1 |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 12.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 004R |
| Warranty | 3 year warranty |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
Important compatibility info
| Other Part Number | 55042 |
| Key Words | 400A; 50Ah; 3Yr Warranty; 202x173x225 |
| Length | 202 mm |
| Post Positions | 1 |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 12.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 004R |
| Warranty | 3 year warranty |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
