Important compatibility info
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Model | NV200 |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
| Manufacturer | NISSAN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Model | NV200 |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
| Manufacturer | NISSAN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 1022 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 1022 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Function | Exhaust Valve |
| Type | Exhaust Valve |
| Length | 110.2 mm |
| Valve seat angle | 45 ° |
| Valve stem diameter | 4.97 mm |
| Valve head diameter | 25 mm |
Important compatibility info
| Function | Exhaust Valve |
| Type | Exhaust Valve |
| Length | 110.2 mm |
| Valve seat angle | 45 ° |
| Valve stem diameter | 4.97 mm |
| Valve head diameter | 25 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 15 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 15 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with nut |
| Operating Mode | Electric |
| Thread Length | 25 mm |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Stop Light Switch |
| Function | Stop Light Switch |
| Screw length below head | 31 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with nut |
| Operating Mode | Electric |
| Thread Length | 25 mm |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Stop Light Switch |
| Function | Stop Light Switch |
| Screw length below head | 31 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 95 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Steel |
| Outer diameter | 9 mm |
| Spanner Size | 19 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Length | 23 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Replaces | ADC48528C |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 95 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Steel |
| Outer diameter | 9 mm |
| Spanner Size | 19 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Length | 23 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Replaces | ADC48528C |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M12 x 1,25, M16 x 1,5 |
| Length | 206 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, inner, Front Axle Right |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M12 x 1,25, M16 x 1,5 |
| Length | 206 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, inner, Front Axle Right |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Inner diameter | 10 mm |
| Outer diameter | 10 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 253 mm |
| Material | Steel |
| Spanner Size | 19 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Inner diameter | 10 mm |
| Outer diameter | 10 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 253 mm |
| Material | Steel |
| Spanner Size | 19 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 139 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Steel |
| Outer diameter | 13 mm |
| Inner diameter | 11 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 139 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Steel |
| Outer diameter | 13 mm |
| Inner diameter | 11 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Lower, Front Axle Right |
| Outer diameter | 38 mm |
| Thickness | 65 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










