Important compatibility info
| To be used with part number(s) | BM11330, BM11330P |
| Function | Mounting Kit, soot/particulate filter |
| Type | Mounting Kit, soot/particulate filter |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, soot/particulate filter (FK11330A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, soot/particulate filter (FK11330B)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, soot/particulate filter (FK11330C)
Important compatibility info
| To be used with part number(s) | BM11330, BM11330P |
| Function | Mounting Kit, soot/particulate filter |
| Type | Mounting Kit, soot/particulate filter |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, soot/particulate filter (FK11330A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, soot/particulate filter (FK11330B)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, soot/particulate filter (FK11330C)
Important compatibility info
| Function | Mounting Kit, exhaust pipe |
| To be used with part number(s) | BM50365 |
| Placement on Vehicle | Centre |
| Type | Mounting Kit, exhaust pipe |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50365A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50365B)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50365C)
Important compatibility info
| Function | Mounting Kit, exhaust pipe |
| To be used with part number(s) | BM50365 |
| Placement on Vehicle | Centre |
| Type | Mounting Kit, exhaust pipe |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50365A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50365B)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50365C)
Important compatibility info
| To be used with part number(s) | BM50388 |
| Function | Mounting Kit, exhaust pipe |
| Type | Mounting Kit, exhaust pipe |
| Placement on Vehicle | Front |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50388A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50388B)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50388C)
Important compatibility info
| To be used with part number(s) | BM50388 |
| Function | Mounting Kit, exhaust pipe |
| Type | Mounting Kit, exhaust pipe |
| Placement on Vehicle | Front |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50388A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50388B)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK50388C)
Important compatibility info
| Function | Mounting Kit, exhaust pipe |
| To be used with part number(s) | BM70634 |
| Type | Mounting Kit, exhaust pipe |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK70634A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK70634B)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK70634C)
Important compatibility info
| Function | Mounting Kit, exhaust pipe |
| To be used with part number(s) | BM70634 |
| Type | Mounting Kit, exhaust pipe |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK70634A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK70634B)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, exhaust pipe (FK70634C)
Important compatibility info
| Function | Mounting Kit, catalytic converter |
| Type | Mounting Kit, catalytic converter |
| To be used with part number(s) | BM80272H |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, catalytic converter (FK80272A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, catalytic converter (FK80272B)
Important compatibility info
| Function | Mounting Kit, catalytic converter |
| Type | Mounting Kit, catalytic converter |
| To be used with part number(s) | BM80272H |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, catalytic converter (FK80272A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, catalytic converter (FK80272B)
Important compatibility info
| To be used with part number(s) | BM90837 |
| Function | Mounting Kit, catalytic converter |
| Type | Mounting Kit, catalytic converter |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, catalytic converter (FK90837A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, catalytic converter (FK90837B)
Important compatibility info
| To be used with part number(s) | BM90837 |
| Function | Mounting Kit, catalytic converter |
| Type | Mounting Kit, catalytic converter |
Additional Information
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, catalytic converter (FK90837A)
- 1x BM Catalysts Mounting Kit, catalytic converter (FK90837B)
Important compatibility info
| Length | 526 mm |
| Function | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Brake Hose |
| Thread Type | with internal thread, with external thread |
Important compatibility info
| Length | 526 mm |
| Function | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Brake Hose |
| Thread Type | with internal thread, with external thread |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 868 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 868 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
| Length | 230 mm |
| Outer thread 2 | M10x1 mm |
| Inner thread 1 | M10x1 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
| Length | 230 mm |
| Outer thread 2 | M10x1 mm |
| Inner thread 1 | M10x1 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









