Important compatibility info
| Net weight | 0.024 kg |
| Function | Sensor, camshaft position |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Fitting Depth | 26.2 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Housing Colour | Black |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Additional Information 2 | without cable |
| Weight | 0.031 kg |
| Type | Sensor, camshaft position |
| Connecting Angle | 90 ° |
| Shape/Form | round |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Connecting Angle | 90 ° |
| Function | Sensor, camshaft position |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Fitting Depth | 21 mm |
| Connector Shape | Oval |
| Housing Colour | Black |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Additional Information 2 | without cable |
| Weight | 0.030 kg |
| Shape/Form | round |
| Type | Sensor, camshaft position |
| Net weight | 0.018 kg |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| Placement on Vehicle | Front |
Important compatibility info
| Connecting Angle | 90 ° |
| Function | Sensor, camshaft position |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Fitting Depth | 21 mm |
| Connector Shape | Oval |
| Housing Colour | Black |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Additional Information 2 | without cable |
| Weight | 0.030 kg |
| Shape/Form | round |
| Type | Sensor, camshaft position |
| Net weight | 0.018 kg |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| Placement on Vehicle | Front |
Important compatibility info
| Net weight | 0.026 kg |
| Function | Sensor, camshaft position |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Fitting Depth | 24 mm |
| Connector Shape | Rectangular |
| Housing Colour | Black |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Additional Information 2 | without cable |
| Weight | 0.044 kg |
| Type | Sensor, camshaft position |
| Connecting Angle | 90 ° |
| Shape/Form | round |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Net weight | 0.026 kg |
| Function | Sensor, camshaft position |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Fitting Depth | 24 mm |
| Connector Shape | Rectangular |
| Housing Colour | Black |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Additional Information 2 | without cable |
| Weight | 0.044 kg |
| Type | Sensor, camshaft position |
| Connecting Angle | 90 ° |
| Shape/Form | round |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Length | 205.0 mm |
| Height | 17.0 mm |
| Width | 175 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter, with anti-allergic effect, with antibacterial action |
| Packaging height | 21.00 cm |
| Packaging length | 18.5 cm |
| Packaging width | 2.20 cm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Extra Description | CareMetix® |
| Net Weight | 111 g |
| Basic version (Part No.) | LA 241 |
| Basic version with active carbon (Part No.) | LAK 241 |
Important compatibility info
| Length | 205.0 mm |
| Height | 17.0 mm |
| Width | 175 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter, with anti-allergic effect, with antibacterial action |
| Packaging height | 21.00 cm |
| Packaging length | 18.5 cm |
| Packaging width | 2.20 cm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Extra Description | CareMetix® |
| Net Weight | 111 g |
| Basic version (Part No.) | LA 241 |
| Basic version with active carbon (Part No.) | LAK 241 |
Important compatibility info
| Seal Material | Foam/Rigid Foam |
| Width 1 | 130.5 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height 1 | 50 mm |
| Length 1 | 365.5 mm |
| Width | 131 mm |
| Packaging length | 13.5 cm |
| Packaging width | 6.00 cm |
| Type | Air Filter |
| Packaging height | 39.00 cm |
| Net Weight | 237 g |
| Height | 50.3 mm |
| Length | 365.5 mm |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Seal Material | Foam/Rigid Foam |
| Width 1 | 130.5 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height 1 | 50 mm |
| Length 1 | 365.5 mm |
| Width | 131 mm |
| Packaging length | 13.5 cm |
| Packaging width | 6.00 cm |
| Type | Air Filter |
| Packaging height | 39.00 cm |
| Net Weight | 237 g |
| Height | 50.3 mm |
| Length | 365.5 mm |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shape/Form | round |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shape/Form | round |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with bearing |
Important compatibility info
| Thread Measurement 2 | M10X1MM |
| Thread Measurement 1 | M10x1SF |
| Length 1 | 588 mm |
| Length 2 | 565 mm |
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Thread Measurement 2 | M10X1MM |
| Thread Measurement 1 | M10x1SF |
| Length 1 | 588 mm |
| Length 2 | 565 mm |
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Length 1 | 380 mm |
| Length 2 | 347 mm |
| Function | Brake Hose |
| Thread Size | M10X1SF |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Brake Hose |
Important compatibility info
| Length 1 | 380 mm |
| Length 2 | 347 mm |
| Function | Brake Hose |
| Thread Size | M10X1SF |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Brake Hose |
Important compatibility info
| Length 1 | 380 mm |
| Length 2 | 347 mm |
| Thread Size | M10X1SF |
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Length 1 | 380 mm |
| Length 2 | 347 mm |
| Thread Size | M10X1SF |
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










