Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 146 mm |
| Inner diameter | 96 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Type | Wheel Hub |
| Function | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with ABS sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Hub (106992)
- 1x Febi Wheel Bearing (100733)
- 1x Febi Sensor Ring, ABS (49172)
- 1x Febi Circlip (106971)
- 1x Febi Thrust Washer, external planetary gearbox (107319)
- 1x Febi Washer (107318)
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Throttle body |
| Function | Throttle body |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Clutch Release Bearing |
| Function | Clutch Release Bearing |
| for OE number | 003 250 75 15 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 354 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 8 |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Resistor Type | Hot-wire Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Housing Type | without housing |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Clutch Booster |
| Fill Medium | Brake Fluid (only DOT 3), Brake Fluid (only DOT 4) |
| Function | Clutch Booster |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Vacuum Pump, braking system |
| Function | Vacuum Pump, braking system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Interior Blower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 260 mm. 286 mm |
| Additional Information | with piston |
| Thickness | 140 mm. 543 mm |
| External Thread Size | 3/4" - 16 UNF, 1/4" - 18 NPT, 1/2" - 13 UNC |
| Rolling piston material | Plastic |
| Function | Bellow, air suspension |
| Type | Bellow, air suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Throttle body |
| Type | Throttle body |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Height | 78 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 285 mm. 190 mm |
| Thickness | 558 mm. 185 mm |
| Function | Bellow, air suspension |
| External Thread Size | M16 x 1,5, M14 x 2 |
| Type | Bellow, air suspension |
| Additional Information | with piston rod, with piston |
| Rolling piston material | Steel |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 139.9 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Sealing lip material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Width | 140 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | EGR Valve |
| Function | EGR Valve |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 36 |
| Function | Camshaft Adjuster |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Camshaft Adjuster |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Camshaft |
| Type | Camshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | ProKit |
| Function | Tie Rod |
| Type | Tie Rod |
| Pipe Diameter | 60 mm |
| Cone Size | 30 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1726 mm |
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
| Internal Thread Size | M30 x 1,5 RHT |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring, with bore for oil-level sensor |
| Wet Sump Material | Cast Aluminium |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Length | 456 mm |
| Additional Information | with oil drain plug |
| Type | Oil sump |
| Function | Oil sump |
| Extra Description | febi Plus |
| Additionally required parts | Sealant |
| Additionally recommended article | Mounting Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint, with rubber mount |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 196924 |
| Cone Size | 18 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Extra Description | ProKit |
| Cone Size 2 | 22 mm |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (175452)
- 1x Febi Bolt, control arm (43584)
- 1x Febi Washer (21558)
- 1x Febi Nut (43583)
- 1x Febi Bolt, control arm (43586)
- 2x Febi Bolt, control arm (43585)
- 2x Febi Nut (173927)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















