Important compatibility info
| Inner diameter | 39 mm |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Parameter | 6PK |
| Width | 58 mm |
| Outer diameter | 157 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 35 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Metal |
| Outer diameter | 81 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 150 |
| Water pump impeller material | Metal |
| for OE number | RF7J-12-205 S3 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Width | 30 mm |
| Units / Pulleys | incl. tensioner pulley, incl. deflection pulley |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt Kit (31726)
- 1x Febi Water Pump, engine cooling (173468)
Important compatibility info
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
| Number of screws | 12 |
| for OE number | 51.03905.0177 S3 |
| Material | AEM (Ethylene Acrylate Rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Parts Set, maintenance service |
| Type | Parts Set, maintenance service |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Urea Filter (101852)
- 1x Febi Air Dryer Cartridge, compressed-air system (178819)
- 1x Febi Air Filter (49350)
- 1x Febi Filter, cabin air (17420)
- 1x Febi Fuel filter (176029)
- 1x Febi Oil Filter (35334)
- 1x Febi Screw Plug, oil sump (48401)
- 1x Febi Hydraulic Filter, steering (15761)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 62 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 55 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Type | Wheel Bearing |
| Function | Wheel Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Side |
| Number of Teeth | 36 |
| Type | Camshaft Adjuster |
| Function | Camshaft Adjuster |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 184203 |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 183899 |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Pump |
| Timing Chain Size | G68V |
| Type | Oil Pump |
| Additional Information | with oil pump chain, with slide rail |
| Additional Information 2 | with gear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Pump (19062)
- 1x Febi Chain, oil pump drive (09442)
- 1x Febi Rail, oil pump drive chain (25302)
Important compatibility info
| Function | Cylinder Head Cover |
| Height | 147 mm |
| Width | 329 mm |
| Length | 697 mm |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cylinder Head Cover |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Heating / Cooling | with jiggle pin |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Max. Length | 573 mm |
| Min. Length | 363 mm |
| Pipe Diameter | 51 mm. 39 mm |
| Mounting points diameter | 16 mm. 14 mm |
| Piston conrod diameter | 13 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Ignition Coil | 4 Spark |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Paired article numbers | 177798 |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information | with electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 03G 145 771 B S1 |
| Type | Oil Line, charger |
| Forward- /Backflow | Supply Line |
| Function | Oil Line, charger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Oil Line, charger |
| Forward- /Backflow | Supply Line |
| Function | Oil Line, charger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 110 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Extra Description | Basic Short Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (186500)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (186176)
- 1x Febi Guide, timing chain (186178)
- 1x Febi Guide, timing chain (186179)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Fitting, intake manifold |
| Function | Fitting, intake manifold |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Fitting, intake manifold (183532)
- 1x Febi Gasket, intake manifold (188181)
Important compatibility info
| Width | 25 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Surface | Coated |
| Number of Teeth | 143 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt Kit (29271)
- 1x Febi Water Pump, engine cooling (21879)
Important compatibility info
| Type | Oil Line, charger |
| Forward- /Backflow | Supply Line |
| Function | Oil Line, charger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















