Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Thickness | 12 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 110 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Number of Holes | 6 |
| Extra Description | ProKit |
| Additional Information 2 | with bolts/screws, with washers |
| Additional Information | with nuts |
| Type | Joint, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Joint, propshaft (23959)
- 1x Febi Assembly Kit, propshaft joint (43434)
Important compatibility info
| Inner diameter | 8.3 mm |
| Operating Mode | Pneumatic |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 280 mm |
| Valve type | Shut-Off Valve |
| Function | EGR valve, exhaust control |
| External Thread Size | M8 x 1,25 |
| Type | EGR valve, exhaust control |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
| Internal Thread Size | M30 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Outer |
| Length | 1376 mm |
| Cone Size | 30 mm |
| Adjustable | Adjustable on one side |
| Pipe Diameter | 52 mm |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
| Extra Description | ProKit |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Current Strength | 140 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Intake Side |
| Number of Teeth | 36 |
| Type | Camshaft Adjuster |
| Function | Camshaft Adjuster |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Piston conrod diameter | 16 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Min. Length | 413 mm |
| Pipe Diameter | 60 mm. 45 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom eye |
| Max. Length | 703 mm |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Mounting points diameter | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 285 mm |
| Thickness | 90 mm |
| Brake Disc Thickness | 35 mm |
| Minimum thickness | 33 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 144 mm |
| Centering Diameter | 104 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Wings | 12 |
| for OE number | 542 200 26 01 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Seal Material | Paper |
| Water pump impeller material | Grey Cast Iron |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Grey Cast Iron |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Function | Timing Chain Kit |
| Extra Description | Basic Short Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 152 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (186258)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (106191)
- 1x Febi Guide, timing chain (184986)
- 1x Febi Guide, timing chain (185060)
Important compatibility info
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with lid |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thread Size | M27x1,5 |
| Bore Diameter | 10.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 86 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Transmission-side joint diameter | 100 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Number of mounting bores | 6 |
| Min. Length | 617 mm |
| Wheel Sided Joint Diameter | 83 mm |
| Additional Information 2 | with nut |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without screw |
| Placement on Vehicle | Intake Side |
| Number of Teeth | 38 |
| Type | Camshaft Adjuster |
| Function | Camshaft Adjuster |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Stabiliser Bar, suspension |
| Type | Stabiliser Bar, suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1140 mm |
| Stabiliser Diameter | 25 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Camshaft |
| Type | Camshaft |
| for OE number | 075 109 101 C |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Function | Mounting, manual transmission |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Bellow, air suspension |
| Type | Bellow, air suspension |
| Thickness | 270 mm. 808 mm |
| Outer diameter | 260 mm. 286 mm |
| External Thread Size | M12 x 1,75, M16 x 2, M22 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 110 A |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Current Strength | 120 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | both sides, Rear |
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


















