Important compatibility info
| Cable Length | 950 mm |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 1 913 600 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Sensor, boost pressure |
| Function | Sensor, boost pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | EGR Valve |
| Function | EGR Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 445 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 550 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 128 mm |
| Inner diameter | 28 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Outer diameter 2 | 42 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 70 mm |
| Thickness | 90 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 35 mm |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Thread Length | 32.5 mm. 15.5 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Vehicle Equipment | for vehicles with level control |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Control, swirl flaps (induction pipe) |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Control, swirl flaps (induction pipe) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Control, swirl flaps (induction pipe) |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Control, swirl flaps (induction pipe) |
| Operating Mode | pneumatic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 52 mm |
| Width | 47 mm |
| Thickness | 57 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 240 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 13 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Outer diameter | 170 mm |
| Number of Coils | 3.7 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 344 mm |
| Outer diameter | 138 mm |
| Number of Coils | 5.3 |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 12.3 mm |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wire Diameter | 12 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 298 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Outer diameter | 143 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 48157 |
| Cone Size | 22 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Height | 507 mm. 459 mm |
| Outer diameter | 255 mm |
| Inner diameter | 160 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter 1 | 155 mm |
| Type | Air filter kit |
| Function | Air filter kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Air Filter (30443)
- 1x Febi Air Filter (38612)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Front Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 80 mm |
| Type | Bushing, axle beam |
| Thickness | 67 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
| Vehicle Equipment | for vehicles with steering angle sensor |
| Number of Connectors / Ports | 16. 7 |
| Type | Clock Spring, airbag |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Type | Splash Guard, brake disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















