Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 87 mm |
| Width | 52.9 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 16.7 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 305 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
| for OE number | 17 13 7 647 283 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 330 mm |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Minimum thickness | 29.4 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Thickness | 64.4 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Machining | High-carbon |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Additional Information 2 | with pre-filter |
| Width | 177 mm |
| Height | 60 mm |
| Length | 270 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Extra Description | febi Plus |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | 176764 |
| Type | Splash Guard, brake disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Height | 482 mm |
| Outer diameter | 255 mm |
| Inner diameter | 159 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 182945 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 180 mm |
| Height | 128 mm |
| Width | 111 mm |
| Additional Information | with gasket/seal, with oil filter, with oil cooler |
| Type | Housing, oil filter |
| Function | Housing, oil filter |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Function | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Type | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Length | 925 mm |
| Paired article numbers | 22675 |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Guide Sleeve, clutch |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Guide Sleeve, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 309 mm |
| Outer diameter | 132 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 14.5 mm |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 182340 |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 190 mm |
| Inner diameter | 74 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Length | 330 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 107066 |
| Cable Length | 250 mm |
| Number of circuits | 5 |
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 226 mm |
| Height | 82 mm |
| Length | 283 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 271 mm |
| Thickness | 49 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Sensor, intake manifold pressure |
| Function | Sensor, intake manifold pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















