Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 4D0 253 115 D S1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Width | 52.7 mm |
| Length | 113.1 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | ECE R90 |
| Thickness/Strength 1 | 17 mm |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| Additional Information 2 | with anti-squeak plate, with bolts/screws |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| Function | Bellow Kit, drive shaft |
| Inner diameter 2 | 92 mm |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Material | Rubber |
| Length | 83 mm |
| Type | Bellow Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Bellow, drive shaft (04917)
- 1x Febi Clamping Clip (45645)
- 1x Febi Clamping Clip (38757)
- 1x Febi Circlip (03591)
- 1x Febi Molybdenum Grease (02582)
Important compatibility info
| Length | 144 mm |
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 76 mm |
| Thickness | 34 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Paired article numbers | 21472 |
| Colour Coding | Blue |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Additional Information | with holder |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Holder, control arm mounting (21462)
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (06663)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 140.7 mm. 141.2 mm |
| Width | 53.6 mm. 50.7 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 18.8 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with piston clip |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Length | 1670 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Paired article numbers | 18116 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 116.2 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 17.5 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Width | 58 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 8 |
| Function | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Clock Spring, airbag |
| for OE number | 1K0 959 653 D |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 334 mm |
| Outer diameter | 124 mm |
| Wire Diameter | 10 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| for OE number | 007 153 95 28 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 315 mm |
| Thickness | 44.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 23 mm |
| Minimum thickness | 21 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 115 mm |
| Centering Diameter | 70.7 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Length | 1647 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Left |
| Length | 298 mm |
| Height | 76 mm |
| Width | 136 mm |
| Additional Information 2 | with pre-filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Paired article numbers | 172766 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 105 mm |
| Material | Thermoplast |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
| Inner diameter 2 | 76 mm |
| Type | Bellow Kit, drive shaft |
| Function | Bellow Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Bellow Kit, drive shaft (173198)
- 1x Febi Molybdenum Grease (02582)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Paired article numbers | 175112 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Paired article numbers | 175723 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 176761 |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Splash Guard, brake disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Replaces | 19248 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 59 mm |
| Outer diameter | 87 mm |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with ABS sensor ring |
| Inner diameter | 65 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Width 1 | 136 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 197144 |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 123.2 mm |
| Width | 44.9 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 16.5 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















