Important compatibility info
| Paired article numbers | 176754 |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Right |
| Length | 267 mm |
| Paired article numbers | 179010 |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Additional Information 2 | with pre-filter |
| Height | 39 mm |
| Width | 216 mm |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Number of Connectors / Ports | 4. 10. 12. 2 |
| Type | Clock Spring, airbag |
| Function | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Pressure Converter, exhaust control |
| Type | Pressure Converter, exhaust control |
| for OE number | 1K0 906 627 D |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Sensor, fuel pressure |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, fuel pressure |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 19.1 mm. 19.4 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Length | 133.8 mm |
| Width | 59.3 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control Unit, glow time |
| Number of Connectors / Ports | 10 |
| Type | Control Unit, glow time |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 26 mm |
| Outer diameter | 190 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Control Unit, glow time |
| Type | Control Unit, glow time |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator Regulator |
| Type | Alternator Regulator |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 25 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 1200 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Front Axle Left |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | after soot particulate filter |
| Spanner Size | 17 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 724 mm |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
| Length | 1580 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 136 mm |
| Outer diameter | 81 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Sealing lip material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with ABS sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, engine oil level |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Sensor, engine oil level |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Throttle body |
| Function | Throttle body |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Low-pressure Side |
| for OE number | 06E 906 051 K |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Connector Shape | D Shape |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, fuel pressure |
| Type | Sensor, fuel pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | EGR Valve |
| Function | EGR Valve |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















