Important compatibility info
| Function | Catalytic Converter |
| Extra Description | Approved |
| Includes fitting kit | FK90808B |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Type | Catalytic Converter |
| Inspection Tag | E57-103R |
| Product met | Euro 3 |
| To be used with part number(s) | FK90808 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 8 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 8 |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Diameter | 240 mm |
| Extra Description | LuK SAC |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Clutch Pressure Plate (124068710)
- 1x LuK Clutch Disc (324076610)
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Diameter | 240 mm |
| Extra Description | LuK SAC |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Clutch Pressure Plate (124068710)
- 1x LuK Clutch Disc (324076610)
Important compatibility info
| Inspection Tag | E9-103R |
| Extra Description | Approved |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
| Product met | Euro 3 |
| To be used with part number(s) | FK91310 |
| Placement on Vehicle | Front |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Inspection Tag | E9-103R |
| Extra Description | Approved |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Function | Catalytic Converter |
| Type | Catalytic Converter |
| Product met | Euro 3 |
| To be used with part number(s) | FK91310 |
| Placement on Vehicle | Front |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Net weight | 0.780 kg |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Housing Colour | White |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Additional Information | with fuel sender unit |
| Weight | 0.885 kg |
| Diameter | 154 mm |
| Type | Fuel Feed Unit |
Important compatibility info
| Net weight | 0.780 kg |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Housing Colour | White |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Additional Information | with fuel sender unit |
| Weight | 0.885 kg |
| Diameter | 154 mm |
| Type | Fuel Feed Unit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





