Important compatibility info
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Port / Connector type | PAD |
| Belt Pulley Diameter | 128 mm |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | DKS15CH |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Packaging height | 21.00 cm |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Zexel |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Net Weight | 6495 g |
| Extra Description | BEHR |
| Packaging length | 27.0 cm |
| Packaging width | 19.00 cm |
| Number of grooves | 6 |
Additional Information
General Information
SIMPLE FIT - Installation accessories, such as O-rings, seals, screws, nuts, bolts, and hose clips, are included with the product.
Important compatibility info
| Diameter | 28 mm |
| Additional Information | without gasket/seal |
| Operating Mode | Electric |
| Part number of recommended accessories | MB A651 142 13 80 |
| Function | EGR Valve |
| Extra Info | Have to be taught/updated. | Mandatory - check new part against old part (in particular O E No.) |
| Additional Information 2 | Control Unit/Software must be trained/updated |
| Type | EGR Valve |
| Replaced by | 2803601008302 |
Additional Information
General Information
Components at risk due to electrostatic discharge (DO NOT TO UCH PLUG CONTACTS)
Important compatibility info
| Diameter | 28 mm |
| Additional Information | without gasket/seal |
| Operating Mode | Electric |
| Part number of recommended accessories | MB A651 142 13 80 |
| Function | EGR Valve |
| Extra Info | Have to be taught/updated. | Mandatory - check new part against old part (in particular O E No.) |
| Additional Information 2 | Control Unit/Software must be trained/updated |
| Type | EGR Valve |
| Replaced by | 2803601008302 |
Additional Information
General Information
Components at risk due to electrostatic discharge (DO NOT TO UCH PLUG CONTACTS)
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Additional Information
- 1x Gates Timing Chain (BB144-0A)
- 1x Gates Timing Chain (BB052-0B)
- 1x Gates Tensioner, timing chain (TM1152)
- 1x Gates Guide, timing chain (RM5018)
- 1x Gates Guide, timing chain (RM5017)
- 1x Gates Guide, timing chain (RM1014)
- 2x Gates Sprocket, crankshaft (GC1096)
- 1x Gates Gear/Sprocket, camshaft (GM1061)
- 1x Gates Sprocket/Gear, oil pump (GP1034)
- 1x Gates Camshaft Adjuster (VCP875)
- 1x Gates Bolt (Z80930)
- 1x Gates Bolt (Z80910)
- 1x Gates Bolt (Z80920)
- 2x Gates Bolt (Z80911)
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Additional Information
- 1x Gates Timing Chain (BB144-0A)
- 1x Gates Timing Chain (BB052-0B)
- 1x Gates Tensioner, timing chain (TM1152)
- 1x Gates Guide, timing chain (RM5018)
- 1x Gates Guide, timing chain (RM5017)
- 1x Gates Guide, timing chain (RM1014)
- 2x Gates Sprocket, crankshaft (GC1096)
- 1x Gates Gear/Sprocket, camshaft (GM1061)
- 1x Gates Sprocket/Gear, oil pump (GP1034)
- 1x Gates Camshaft Adjuster (VCP875)
- 1x Gates Bolt (Z80930)
- 1x Gates Bolt (Z80910)
- 1x Gates Bolt (Z80920)
- 2x Gates Bolt (Z80911)
Important compatibility info
| Net weight | 1.954 kg |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Technical Information Number | COOLER ONLY |
| Operating Mode | Pneumatic |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket / seal, with EGR cooler |
| Weight | 2.504 kg |
| Type | Cooler, exhaust gas recirculation |
Important compatibility info
| Net weight | 1.954 kg |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Cooler, exhaust gas recirculation |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Technical Information Number | COOLER ONLY |
| Operating Mode | Pneumatic |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket / seal, with EGR cooler |
| Weight | 2.504 kg |
| Type | Cooler, exhaust gas recirculation |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 11 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.7 kW |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 11 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.7 kW |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 111 mm |
| Inlet Diameter | 18.3 mm |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Connector Shape | oval |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | HV14 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HANON-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





