Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 380 mm |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
| Inner diameter | 120 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 335 mm |
| Type | Wheel Hub |
| Function | Wheel Hub |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 14 |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | 3-1 Kit |
| Hub Profile | 32,4 |
| Friction Lining Outer Diameter | 275 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Quinton Hazell Clutch Release Bearing (CCT593)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 14 |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | 3-1 Kit |
| Hub Profile | 32,4 |
| Friction Lining Outer Diameter | 275 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Quinton Hazell Clutch Release Bearing (CCT593)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Friction Lining Outer Diameter | 240 mm |
| Hub Profile | 23,2 |
| Extra Description | 3-1 Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Quinton Hazell Central Slave Cylinder, clutch (CSC050)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Friction Lining Outer Diameter | 240 mm |
| Hub Profile | 23,2 |
| Extra Description | 3-1 Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Quinton Hazell Central Slave Cylinder, clutch (CSC050)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Friction Lining Outer Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 26 |
| Replaces | QKT4113AF |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | 3-1 Kit |
| Hub Profile | 26.5x28.9 |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Friction Lining Outer Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 26 |
| Replaces | QKT4113AF |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | 3-1 Kit |
| Hub Profile | 26.5x28.9 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | COM/LIN2A |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Clamp | M8 B+ |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Net weight | 6.2 kg |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | COM/LIN2A |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Clamp | M8 B+ |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Net weight | 6.2 kg |
Important compatibility info
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Additional Information | without water pump |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x Gates Timing Belt (5562XS)
- 1x Gates Tensioner Pulley, timing belt (T41280)
- 1x Gates Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (T42192)
- 1x Gates Vibration Damper, timing belt (T43121)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




